A A A

Jak przygotować się do USG?

USG jamy brzusznej – w przygotowaniu do badania chodzi o to, aby w jelitach było jak najmniej gazów, gdyż fale ultradźwiękowe nie przenikają przez gazy - co pogarsza obrazowanie narządów. Osoby ze skłonnością do wzdęć, z nadwagą oraz otyłością brzuszną na 1- 2 dni przed badaniem mogą zastosować Espumisan 3 x 2 kapsułki (dostępne bez recepty).

Dobrze jest też zrezygnować wtedy z napojów gazowanych, sałatek , surówek, kapusty, grochu, fasoli oraz zmniejszyć ilość spożywanych owoców. Jeśli badanie wykonywane jest po południu można rano w dniu badania zjeść lekki posiłek.

Na kilka godzin przed wizytą należy zrezygnować z palenia tytoniu (powoduje obkurczenie pęcherzyka żółciowego).

Na 1 – 3 godz przed badaniem nie należy oddawać moczu, gdyż dzięki wypełnieniu pęcherza mamy możliwość jego oceny oraz oceny struktur sąsiednich.

 

Jak przygotować się do RTG?

Zasadniczo nie jest konieczne specjalne przygotowanie. Wyjątkiem jest zdjęcie przeglądowe j. brzusznej, zdjęcie układu moczowego lub odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa. Wtedy należy przygotować się tak jak do badania USG j. brzusznej, a dodatkowo u osób z zaparciami dobrze jest sprowokować wypróżnienie przy pomocy leków przeczyszczających.

 

Biopsja cienkoigłowa

Biopsja cienkoigłowa polega na wprowadzeniu igły o średnicy poniżej 0,5 mm do badanej zmiany pod kontrolą obrazu ultrasonograficznego. Po pobraniu materiału tkankowego lub płynu, który znajduje się w świetle wewnątrz igły jej zawartość jest rozmazywana na szkiełku mikroskopowym i utrwalana. W kolejnych etapach obróbki materiał jest barwiony i poddawany ocenie mikroskopowej przez patomorfologa, który określa charakter procesu chorobowego.

Badanie wykonuje się przy użyciu sterylnych zestawów jednorazowego użytku. Dyskomfort badania jest porównywalny z pobraniem krwi z żyły. Na podstawie dostępnego piśmiennictwa możliwość wszczepienia komórek nowotworowych do kanału wkłucia igły jest zerowa.

Przed badaniem należy zgłosić lekarzowi skłonność do krwawień lub fakt przyjmowania leków przeciwkrzepliwych. Leki przeciwpłytkowe (Acard, Polocard) i przeciwkrzepliwe (Acenocumarol, Sintrom, Xarelto) przed badaniem powinny zostać odstawione, aby zminimalizować ryzyko krwawienia. Szczegóły zawarte są w formularzu zgody na zabieg, który pacjent otrzymuje z należytym wyprzedzeniem w momencie rejestrowania się na badanie.

Skóra szyi w miejscu wkłucia powinna być wcześniej umyta, nie należy również w tych miejscach stosować kremów oraz nie zakładać na szyję łańcuszków i innych ozdób. Po badaniu należy ucisnąć miejsce wkłucia igły jałowym gazikiem przez 5 minut.

Wynik w formie pisemnej pacjent otrzymuje na wizycie kontrolnej u lekarza zlecającego badanie po około 2 tygodniach. Na tej wizycie pacjent zostanie także poinformowany o dalszym toku postępowania diagnostyczno-leczniczego.

 

Jak przygotować się do doustnego testu obciążenia glukozą (krzywa cukrowa)

Badanie należy wykonać rano na czczo pomiędzy 7.00 a 9.00 (minimum po 8 – 12 godzinach od ostatniego posiłku), po 8 godzinach snu, po 3 dniach stosowania zwykłej diety bez ograniczenia węglowodanów (zawierającej co najmniej 150g węglowodanów/d), przy zachowaniu zwykłej aktywności fizycznej (bez nadmiernej aktywności fizycznej). Test rozpoczyna się pobraniem próbki krwi z żyły celem oznaczenia stężenia glukozy na czczo, następnie należy wypić w ciągu 5 minut 75 g rozpuszczonej glukozy, a po upływie 120 minut pobiera się kolejną próbkę krwi z żyły celem ponownego oznaczenia stężenia glukozy.

Rozpuszczoną glukozę najlepiej wcześniej przygotować w domu. Należy rozpuścić 75 gram glukozy (dostępna bez recepty w aptece) w 250-300 ml wody. Podczas dwóch godzin testu należy siedzieć i powstrzymać się od jakiegokolwiek wysiłku fizycznego (wysiłek może spowodować spalenie części glukozy przez mięśnie). Pozostajemy cały czas na czczo. Dozwolona jest jedynie niewielka ilość wody zaraz po spożyciu glukozy w celu pozbycia się niesmaku w ustach, uczucia suchości lub mdłości, które mogą pojawić się bezpośrednio po spożyciu stosunkowo dużej ilości glukozy.

Powyższy opis dotyczy standardowego dwupunktowego testu obciążenia glukozą w 0 i 120 min. Czasami wykonuje się test trzypunktowy 0, 60 i 120 min lub dodatkowo po 180 i 240 minutach, o takich zaleceniach decyduje lekarz kierujący.